OKULISTYKA
LARYNGOLOGIA
Okulista
Okulista jest specjalistą, który leczy i diagnozuje choroby związane z narządem wzroku. Najczęściej odwiedza się go, gdy pojawi się problem z widzeniem lub dolegliwości oczu.
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. To prawidłowe widzenie pozwala nam poznawać świat i właściwie odczytywać to co odbieramy. Kontrola wzroku poprzez wykonywanie regularnych badań pozwala nam uniknąć wielu chorób lub wykryć je na odpowiednio wczesnym etapie rozwoju. Istnieje wiele oznak, które powinny zasugerować nam wizytę o okulisty i poddanie się badaniom. Współczesna medycyna pozwala nie tylko na dokładne zbadanie wzroku, ale także na wyleczenie różnego rodzaju wad i schorzeń na bardzo wczesnym etapie zahamowanie rozwoju choroby.
Kiedy udać się do okulisty?
Sygnały sugerujące, że powinniśmy udać się do lekarza okulisty
Nie wszystkie choroby i wady wzroku dają nam sygnały, że dzieje się coś niepokojącego. Niektóre choroby rozwijają się w sposób podstępny, nie dając żadnych oznak. To, co powinno nas zaniepokoić to z pewnością:
- mrużenie i wytężanie wzroku podczas oglądania telewizji, czytania czy „wypatrywania” czegoś,
- zbyt częste mruganie,
- często pojawiające się stany zapalne spojówek,
- problemy z ostrością widzenia,
- bóle głowy,
- widoczne zmiany w gałce ocznej np. pęknięcia naczynek,
- odczuwanie notorycznego zmęczenia oczu,
- pieczenie, swędzenie,
- uczucie suchych oczu.
Przygotowanie do badania okulistycznego
– pacjent powinien mieć ze sobą okulary, które nosi na co dzień
– podczas badania okulista zakrapia oczy, jest to konieczne do wykonania pełnego badania dna oka i prawidłowej oceny wady wzroku. Krople mogą wywoływać uczucie pieczenia, szczypania, a także pogorszenie widzenia i wrażliwość na światło słoneczne
– w przypadku, gdy na wizytę z dzieckiem nie może przyjść rodzic, opiekun musi mieć pisemne upoważnienie w którym rodzic/opiekun prawny pacjenta wyraża zgodę na podanie kropli do oczu.
Chirurgia zaćmy (w ramach NFZ i komercyjnie)
Zaćma jest chorobą polegającą na mętnieniu soczewek oczu. Najczęściej pojawia się z wiekiem, u Pacjentów powyżej 60 r.ż., choć pierwsze zmiany w soczewce lekarz dostrzega często już wcześniej, nawet około 45 r.ż. Wiąże się to ze zmianą trybu życia i zachodzącymi zmianami cywilizacyjnymi.
Zaćma może się też wiązać z niektórymi chorobami ogólnym (np. cukrzyca) lub przyjmowanymi lekami (np. sterydy), może pojawić się wtedy w każdym wieku Pacjenta.
Zabiegi na aparacie ochronnym oka i gałce ocznej (zmiany skórne powiek, gradówki, skrzydliki, nieprawidłowe ustawienie powiek)
Kępki żółte (xantelasma) – Żółtawe zmiany skupiska cholesterolu, najczęściej umiejscowione w kątach wewnętrznych oczu na górnej i dolnej powiece. Usuwane głównie ze względów kosmetycznych.
Brodawki – różnej wielkości zmiany patologiczne skóry, będące najczęściej wynikiem infekcji wirusowej
Drobne zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, w czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po usunięciu zmian zakładane są szwy, które zdejmujemy po 7-10 dniach.
W zależności od charakteru zmian, w części przypadków pobrane zmiany są wysyłane do badania histopatologicznego.
Zabiegi udrażniania dróg łzowych u dorosłych i dzieci
W prawidłowych warunkach anatomicznych łzy są zbierane z powierzchni oka przez kanaliki łzowe (kanalik łzowy górny i kanalik łzowy dolny), które łącza się w kanalik łzowy wspólny. Następnie łzy dostają się do woreczka łzowego i przez przewód nosowo-łzowy do nosa. Istnienie przeszkody na którymś etapie drogi odpływu łez (niedrożność dróg łzowych) może powodować łzawienie.
U noworodków często przeszkodę taką stanowi zastawka Hasnera, zlokalizowana w dolnej części przewodu nosowo-łzowego. U większości małych dzieci udrażnia się ona samoistnie, ale czasem jej udrażnianie jest opóźnione lub nie występuje. U noworodka czy niemowlęcia pojawia się wówczas łzawienie lub zbieranie się łez w kąciku przyśrodkowym oka. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego to pojawia się ropna wydzielina (ropienie).
W tym wypadku należy zastosować antybiotyk w kroplach oraz stosować płukanie i masaż hydrostatyczny dróg łzowych w celu udrożnienia przewodu nosowo-łzowego podciśnieniem płynu. Jeśli nie daje to rezultatu należy zgłosić się do lekarza okulisty celem przepłukania i przesondowania dróg łzowych (udrożnienie).
Zwykle jest to procedura jednorazowa, radykalnie rozwiązująca problem. Nie powinno się z tym zwlekać zbyt długo. Jeżeli problem utrzymuje się do 3-4 miesiąca to powinno się wykonać procedurę. Zbyt długie czekanie, zwłaszcza w przypadku obecności ropnej wydzieliny utrudnia wykonanie procedury i może zmniejszyć jej skuteczność.
Kwalifikacje do zabiegów witreoretinalnych
Witrektomia oka to rodzaj mikrochirurgicznego zabiegu, który leczy schorzenia siatkówki i ciała szklistego.
Ta operacja ma na celu:
- stabilizację prawidłowego funkcjonowania siatkówki,
- poprawę prawidłowego funkcjonowania siatkówki,
- przywrócenie prawidłowego funkcjonowania siatkówki.
Witrektomia jest przeprowadzana w tylnej części oka i polega na usunięciu patologicznych zmian oraz naprawy struktur siatkówki. Siatkówka jest tym elementem oka, który odbiera bodźce wzrokowe. Każde zaburzenie tego procesu skutkuje natychmiastowym pogorszeniem widzenia. Niekiedy negatywne zmiany chorobowe w obrębie siatkówki skutkują nawet utratą wzroku.
Laryngolog
Otorynolaryngolog jest lekarzem, który zajmuje się chorobami głowy i szyi, a w szczególności zaburzeniami dotyczącymi nosa i zatok, gardła, krtani i uszu. Diagnozuje on także przyczyny powiększonych węzłów chłonnych. Otorynolaryngolodzy nie tylko diagnozują i leczą choroby, ale także wykonują zabiegi operacyjne.
Kiedy udać się do laryngologa?
Z jakimi dolegliwościami należy zgłosić się do laryngologa?
• krwawienie z nosa,
• przewlekły katar,
• oddychanie przez usta,
• częste bóle głowy lub gardła,
• zawroty głowy,
• zaburzenia równowagi,
• utratę węchu lub smaku,
• zaburzenia słuchu,
• bezdech,
• chrapanie.
Przygotowanie do badania laryngologicznego
W naszym gabinecie wykonujemy pełne badanie laryngologiczne dorosłych i dzieci. Badamy również noworodki i niemowlęta. Badanie składa się z:
- badania endoskopowego nosogardła, ucha, krtani.
- badania słuchu – tympanometrii
- ocena węzłów chłonnych
- kwalifikacja do zabiegów
Badanie endoskopowe nosa, zatok, gardła i krtani jest złotym standardem w diagnostyce chorób nosa, gardła i migdałków.
Fiberoskopia jest to badanie w którym za pomocą fiberoskopu możliwe jest obejrzenie dróg oddechowych w trudno dostępnych miejscach.
Wykonujemy badania zarówno videoendoskopami sztywnymi (otoskop, laryngoskop) jak i za pomocą videoendoskopu giętkiego – nasofaryngoskop (fiberoskop).
Do badania fiberoskopowego nie wymagane jest specjalne przygotowanie. Dzieci należy jednak zapoznać z tym jak będzie przebiegało badanie, ponieważ badanie wykonać możemy tylko jeśli bdziecko współpracuje. Jest ono bezbolesne i najczęściej nie wymaga znieczulenia. U dzieci lub osób wrażliwych istnieje możliwość znieczulenia błony śluzowej nosa i gardła środkiem znieczulającym w sprayu. Badanie fiberoskopem odbywa się w pozycji siedzącej, a głowa pacjenta oparta jest o zagłówek fotela laryngologicznego. Trwa ono kilka minut.
Tympanometria
Tympanometria (audiometria impedancyjna) to bezbolesne badanie słuchu, które polega na ocenie podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia. Badanie słuchu można wykonać u dzieci jak i dorosłych. Dzięki temu badaniu dolegliwości takie jak wysiękowe zapalenie uszu, czy upośledzenie funkcji trąbki słuchowej (spowodowane np. przerostem trzeciego migdała bądź alergią) mogą być wcześnie rozpoznane i nie muszą prowadzić do pogorszenia słuchu, czy opóźnienia w rozwoju mowy.
Przebieg badania:
Do ucha pacjenta wprowadzana jest specjalna gumowa zatyczka, która ma za zadanie uszczelnić ucho. Tympanometr rejestruje zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym, które powodują wychylenia błony bębenkowej. Dodatkowo podczas tego badania słuchu przeprowadzane są pomiary odruchu mięśnia strzemiączkowego. Pacjent słyszy wówczas charakterystyczne „piski”, „pikania” o różnych częstotliwościach. Całe badanie trwa około kilku minut.
Podczas badania słuchu pacjent powinien mieć lekko uchylone usta i nie może w tym czasie nic mówić. W przypadku małych pacjentów należy zadbać aby dziecko w czasie badania było spokojne i nie płakało. Wynik badania prezentowany jest w formie wykresu i jest dostępny zaraz po badaniu.
Podcinanie wędzidełka wargi i języka
Wykonujemy plastykę wędzidełka górnego i dolnego.
Podcięcie wędzidełka jest wykonywane przez laryngologa.
Sam zabieg polega na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka lub łączącej górną wargę z dziąsłami. Po podcięciu wędzidełka ranka goi się szybko i nie wywołuje zwykle powikłań.
Do podcięcia wędzidełka wymaga się odpowiedniego przygotowania. Przed zabiegiem należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia zapobiegające zrostom oraz uczące prawidłowych ruchów języka. Ćwiczenia te należy kontynuować również po podcięciu wędzidełka, aby zabieg był w pełni skuteczny.
Zabieg u dzieci do 3 roku życia wykonujemy zazwyczaj podczas wizyty laryngologicznej przy użyciu znieczulenia w żelu i nożyczek.
Większe dzieci - od 3 roku życia kwalifikujemy do zabiegów w sedacji. Wtedy wędzidełko podcinane jest falami radiowymi, diatermią RF. Zabieg jest bezpieczny - podczas przecinania falami radiowymi - rana od razu zostaje skoagulowana i unikamy wszelkich krwawień.
Leczenie chrapania
Plastyka podniebienia miękkiego przy użyciu RF
RF plastyka podniebienia zabieg polega na nacięciu łuku podniebiennego w dwóch miejscach oraz usunięciu końcowej części języczka, która jest przerośnięta i powoduje utrudnienie swobodnego przepływu powietrza. Kolejna część plastyki jest przeprowadzana za pomocą fal radiowych. Wykonuje się kilka oparzeń, które następnie mają się zabliźnić, aby usztywnić podniebienie. Efektem jest poszerzenie przestrzeni gardłowej, co również ma wpływ na odpowiednią cyrkulację powietrza.
Plastyka muszli nosowych przy użyciu RF
RF małżowin nosowych, korekcja metodą koblacji: polega na obkurczeniu małżowin dzięki zastosowaniu bipolarnej elektrody i oddziaływaniu na obrzękniętą tkankę falami radiowymi o wysokiej częstotliwości.
Badanie VNG przy zawrotach głowy (próba kaloryczna)
Zawroty głowy
Próba kaloryczna - badanie błędnika VNG to najnowocześniejsza metoda diagnozowania zawrotów głowy.
Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej i składa się z dwóch etapów:
Etap I – zapis swobodnego położenia gałek ocznych bez jakiejkolwiek stymulacji w celu wykluczenia oczopląsu samoistnego.
Etap II – próby kaloryczne – pozwala na porównanie odpowiedzi z każdego błędnika osobno, co stanowi podstawę oceny sprawności błędnika w uchu wewnętrznym
W wykorzystywanym urządzeniu czynnikiem stymulującym jest POWIETRZE – do każdego ucha podaje się strumień ciepłego i zimnego powietrza, co fizjologicznie wywołuje reakcję oczopląsową gałek ocznych. Reakcja źrenic jest analizowana komputerowo, a następnie oceniana przez lekarza. Badanie wykonuje się na leżąco i trwa około 45 minut🕘 co jest związane z koniecznością 10 minutowego odpoczynku narządu przedsionkowego po stymulacji każdym bodźcem.
Przygotowanie do badania:
- 4 dni przed badaniem należy odstawić leki na zawroty głowy, uspokajające i nasenne,
- 4 godziny przed badaniem nie należy przyjmować posiłków, można przyjmować płyny,
- na badanie prosimy przyjść bez szkieł kontaktowych oraz bez makijażu w okolicach oczu.
Wynik badania:
Rezultat badania jest prezentowany w formie wykresu do którego dołączony jest opis laryngologa. Opis badania jest dostępny w ciągu maksymalnie 3 dni. Na życzenie pacjenta wynik może zostać przesłany listownie.
(w cenie badanie VNG + konsultacja laryngologiczna)
STOP ZAĆMIE - Operacje Zaćmy bez kolejki w ramach NFZ
Zaćma jest chorobą polegającą na mętnieniu soczewek oczu. Najczęściej pojawia się z wiekiem, u Pacjentów powyżej 60 rż., choć pierwsze zmiany w soczewce lekarz dostrzega często już wcześniej, nawet około 45 rż. Wiąże się to ze zmianą trybu życia i zachodzącymi zmianami cywilizacyjnymi.
Zaćma może się też wiązać z niektórymi chorobami ogólnym (np. cukrzyca) lub przyjmowanymi lekami (np. sterydy), może pojawić się wtedy w każdym wieku Pacjenta.
Do objawów zaćmy zaliczamy:
zamglony, niewyraźny obraz,
poświaty wokół źródeł światła,
dwojenie obrazu, pogorszenie widzenia zmierzchowego,
obniżenie poczucia kontrastu,
zaburzone widzenie barw,
pogorszenie widzenia w silnym, jasnym świetle.
Operacja zaćmy to zabieg krótki, wykonywany przez okulistę chirurga w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pobyt w szpitalu nie jest dłuższy niż kilka godzin. SPEC MED spełnia wszystkie standardy prawidłowego przygotowania do zabiegu zgodnego z wytycznymi Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgów Zaćmy oraz Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
W celu ułatwienia przejścia procesu przygotowującego do operacji stworzyliśmy stanowisko Opiekuna Pacjenta Zaćmowego. Opiekun odpowie na wszystkie Państwa pytania, wyznaczy terminy koniecznych wizyt na etapie przygotowania do zabiegu, samej operacji i kontroli po niej oraz przypomni o terminach. 602 222 084.
PRZYGOTOWANIE
Jeśli posiada już Pan/Pani skierowanie na operację zaćmy od lekarza okulisty, należy podać nam 4-cyfrowy kod do skierowania i zapiszemy Państwa na kwalifikację okulistyczną z naliczeniem soczewki i na badanie anestezjologiczne. Pozytywna opinia tych specjalistów jest warunkiem przeprowadzenia bezpiecznego zabiegu.
KWALIFIKCJA OKULISTYCZNA
W trakcie kwalifikacji okulistycznej lekarz obejrzy oczy, upewni się, czy nie ma schorzeń towarzyszących zaćmie, które mogłyby zakłócić bezpieczny przebieg operacji czy proces gojenia się rany pooperacyjnej. Wykona badania mające na celu ustalenie mocy soczewki – implantu, który będzie wszczepiony. Jednocześnie ustalona zostaje refrakcja – czyli zdolność oka do widzenia po zabiegu, ewentualnie podjęta decyzja co do okularów, które będą konieczne po zabiegu. Lekarz przekaże także skierowania na badania niezbędne do wykonania zabiegu – konieczne do wykonania przed wizytą kwalifikacyjną u anestezjologa. Jeśli wyniki badań pacjenta okażą się w normie umawiamy termin zabiegu.
LISTA BADAŃ
Lekarz okulista oraz opiekun przekaże Państwu informację jakie badania należy wykonać przed zabiegiem. :
• EKG
• MORFOLOGIA
• ELEKTROLITY
• GLIKEMIA
• UKŁAD KRZEPNIĘCIA
• metrykę szczepień przeciwko WZW B (jeśli były wykonywane)
• wykaz przyjmowanych leków internistycznych z dawkowaniem
• wyniki konsultacji stomatologicznej lub zaświadczenie od lekarza rodzinnego (wykluczenie ognisk zapalnych),
• informację od lekarza rodzinnego o przebytym leczeniu oraz chorobach współistniejących i zleconych lekach, a jeśli Pacjent znajduje się pod opieką poradni specjalistycznych (kardiologicznej, endokrynologicznej, diabetologicznej, dermatologicznej, onkologicznej, laryngologicznej czy innej), także zaświadczenie z poradni o braku p/wskazań do zabiegu.
UWAGA! Badania ważne są 2 miesiące
KWALIFIKACJA ANESTEZJOLOGICZNA
Konsultacja anestezjologiczna jest ważnym elementem przygotowania do zabiegu. Zabieg najczęściej wykonywany jest u osób powyżej 60 rż., u których współistnieją schorzenia ogólne kariologiczne, pulmonologiczne i inne. Lekarz anestezjolog oceni stan Państwa zdrowia i określi rodzaj niezbędnego znieczulenia. Ustali także zakres przyjmowanych leków. Kwalifikacja anestezjologa odbywa się 7-10dni przed zabiegiem. Na kwalifikację należy przynieść ze sobą wszystkie zlecone badania.
ZABIEG
Zabieg usunięcia zaćmy trwa około 30 min. Zabieg polega na rozdrobnieniu soczewki ultradźwiękami a następnie na delikatnym odessaniu fragmentów zmętnionej soczewki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie podawane jest kroplami do oka). Jedynym przeciwskazaniem do wykonania zabiegu są choroby wirusowo – grypowe, stan zapalny pęcherza, opryszczka na ustach, gradówka oraz zapalenie spojówki.
WAGA! Na zabieg należy zabrać ze sobą piżamę i klapki
PO ZABIEGU
Leki należy stosować zgodnie z zaleceniem na wypisie. PAMIĘTAJ ABY DOKŁADNIE UMYĆ RĘCE PRZED PODANIEM LEKU!
• Przez 4 tygodnie należy unikać wysiłku fizycznego
• Przez 4 tygodnie nie wolno gwałtownie pochylać się do przodu
• Przez 4 tygodnie nie wolno podnosić ciężkich rzeczy
• Przez 4 tygodnie nie wolno przebywać w pomieszczeniach brudnych, zapylonych
• Przez 4 tygodnie nie wolno korzystać z basenu oraz z sauny.
• Na drugi dzień po zabiegu można: czytać, oglądać telewizję, korzystać z komputera, telefonu, można również prowadzić samochód
KONTROLA POZABIEGOWA
Pierwsza kontrola odbywa się już w pierwszym dniu po zabiegu. Lekarz oceni proces gojenia się oka. W razie potrzeby zmodyfikuje leczenie kroplowe. Druga kontrola odbędzie się między 14 a 28 dniem po operacji. Obie te kontrole są dla Państwa bezpłatne. Częstotliwość dalszych wizyt ustala z Pacjentem indywidualnie specjalista. Chociaż ostrość wzroku poprawia się często już bezpośrednio po zabiegu, to okres stabilizacji i rekonwalescencji trwa do 6 tygodni.W tym czasie Pacjent powinien unikać wysiłku, ćwiczeń, rehabilitacji, nie powinien planować podróży (zwłaszcza samolotem), obowiązuje zakaz picia alkoholu.
KWALIFIKACCJA NA DRUGIE OKO
Podczas drugiej kontroli po zabiegu, jeśli jest taka potrzeba kwalifikujemy na operację drugiego oka.
Próba kaloryczna - badanie błędnika VNG to najnowocześniejsza metoda diagnozowania zawrotów głowy.
Badanie przeprowadzajądr Tomasz Bryk i technik audiometrysta Magdalena Zięba.
Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej i składa się z dwóch etapów:
Etap I – zapis swobodnego położenia gałek ocznych bez jakiejkolwiek stymulacji w celu wykluczenia oczopląsu samoistnego.
Etap II – próby kaloryczne – pozwala na porównanie odpowiedzi z każdego błędnika osobno, co stanowi podstawę oceny sprawności błędnika w uchu wewnętrznym
W wykorzystywanym urządzeniu czynnikiem stymulującym jest POWIETRZE – do każdego ucha podaje się strumień ciepłego i zimnego powietrza, co fizjologicznie wywołuje reakcję oczopląsową gałek ocznych. Reakcja źrenic jest analizowana komputerowo, a następnie oceniana przez lekarza. Badanie wykonuje się na leżąco i trwa około 45 minut co jest związane z koniecznością 10 minutowego odpoczynku narządu przedsionkowego po stymulacji każdym bodźcem.
Przygotowanie do badania
4 dni przed badaniem należy odstawić leki na zawroty głowy, uspokajające i nasenne,
4 godziny przed badaniem nie należy przyjmować posiłków, można przyjmować płyny,
na badanie prosimy przyjść bez szkieł kontaktowych oraz bez makijażu w okolicach oczu.
Wynik badania:
Rezultat badania jest prezentowany w formie wykresu do którego dołączony jest opis laryngologa. Opis badania jest dostępny w ciągu maksymalnie 3 dni. Na życzenie pacjenta wynik może zostać przesłany listownie.
Koszt to 250zł (w cenie badanie VNG + konsultacja laryngologiczna)